Automatyczna weryfikacja zgodności modeli BIM z wymaganiami Zamawiającego przy użyciu aplikacji platformy BIMvision

Hanna Pacyno, Andrzej Tomana

Wstęp

Globalna społeczność inżynierska mówi różnymi językami, używa różnych nazw dla tych samych pojęć i stosuje odmienne jednostki. Określenie jednolitych wymagań informacyjnych (IR – Information Requirements) ma więc kluczowe znaczenie dla kontrolowania i wymiany danych dla modelowania informacji o budowli (BIM). Przykładowo – występujące w IFC określenia danych zgodne z klasyfikacją produktów i usług ETIM mogą różnić się od ich odpowiedników stosowanych np. w ECLASS. Subtelności związane z interpretacją różnic w znaczeniu tych danych i wyjaśnianiem wątpliwości wchodzi w zakres wiedzy na poziomie eksperckim. Jednakże twórcy oprogramowania nie mogą arbitralnie rozstrzygać tych niejasności i odnoszą się do opracowanych wspólnych zasad o statusie standardów. W kilku krajach uruchomiono projekty pilotażowe, których celem jest opracowanie narzędzi minimalizujących udział prac manualnych w digitalizacji procesów budowlanych. W ramach takich wysiłków szeroko promowany jest rozwój w kierunku cyfryzacji i automatyzacji procesu pozwolenia na budowę, taki jak procedury zatwierdzania planu budowy przez organ publiczny. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast, gdzie zgłaszana jest duża liczba wniosków o pozwolenia na budowę. Zastosowanie (pół)automatycznego narzędzia mogłoby pomóc przynajmniej w rozwiązaniu najprostszych kontroli. Pozwoliłoby to urzędnikom na skoncentrowaniu się na trudniejszych przypadkach i ewentualnych odstępstw od typowych spraw. W efekcie umożliwiłoby to skrócenie czasu i redukcję kosztów obsługi procedury pozwolenia na budowę oraz skorzystaniu ze zautomatyzowanych i obiektywnych systemów kontroli, niezależnych od osobistych interpretacji urzędnika (więcej w [3]). W niniejszej pracy ograniczymy się do sytuacji, gdy mamy zestaw reguł opisujących wymagania odnoszące się do modelu, a projektant sprawdza czy opracowany przez niego model projektowy spełnia te reguły. Wiodącą rolę w opracowaniu standardów technologii BIM odgrywa buildingSMART. W obszarze jej prac znajdują się m.in. szablony właściwości IFC, słowniki danych (bSDD – buildingSMART Data Dictionary), podręcznik dostarczania informacji (IDM – Information Delivery Manual), specyfikacja dostarczania informacji (IDS – Information Delivery Specification), poziom zapotrzebowania na informacje i szereg innych. Część jest jeszcze w fazie dopracowania, niektóre już są oficjalnym standardem.

Niniejszy artykuł dotyczy standardu IDS, który jest oczekiwanym przez projektantów rozwiązaniem umożliwiającym producentom oprogramowania opracowanie narzędzi do automatycznej weryfikacji danych w modelu pod względem ich zgodności ze specyfikacją określoną przez inwestora lub/i zamawiającego.

Nie jest to jedyna możliwość automatyzacji tego procesu. W przeszłości podejmowano podobne próby w oparciu o własne koncepcje nie wykorzystujące standardu opracowanego przez buildingSMART. Najciekawszą opisano w pracy [1] gdzie do weryfikacji zastosowano formuły logiczne w połączeniu z narzędziami Solibri Office. W mniejszym zakresie dotyczy to także pracy[2]. Ale historia prac poszukujących rozwiązań zautomatyzowanej kontroli sięgają wielu lat wstecz począwszy od guru technologii BIM Estmana [4] sprzed 15 lat.

Niniejszy artykuł prezentuje rozwiązanie w postaci aplikacji opartej o platformę BIMvision pod nazwą IDS Checker.

Standard IDS

Wymagania Inwestora określa dokument zwany Wymaganiami Zamawiającego/Inwestora (EIR) zaś opis spełnienia tych wymagań przez Wykonawcę zawiera Plan Realizacji (BEP). Właściwości wszystkich elementów modelu w dotychczasowej praktyce zapisywane były zwykle w arkuszach Excela. Jest to powszechny sposób strukturyzacji danych, zapisany w języku naturalnym, który z tej przyczyny nie nadaje się do automatycznego przetwarzania przez system informatyczny. Odpowiedzią na tę wadę jest standard IDS (w formie pliku w standardzie xml) dostosowany do wymogów cyfryzacji procesu weryfikacji zgodności modelu ze specyfikacją określoną przez Zamawiającego/Inwestora. W tym celu opracowano parę narzędzi, jedna do zapisu wymagań IDS Maker, druga zaś IDS Checker do weryfikacji tych wymagań, które powinien spełniać opracowany model.

IDS Maker wspomaga tworzenie wymagań w strukturze zgodnej ze strukturą IDS

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie
Rys. 1 struktura informacji
Obraz zawierający tekst, numer, zrzut ekranu, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie
Rys. 2 Szablon do specyfikacji Rys. 3 Szablon do „Storey height’

Po wypełnieniu wymagań tworzony jest zapis tych wymagań w formacie xml. Fragment tego pliku pokazano na poniższym rysunku.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznie
Rys. 4 Przykład pliku IDS w formacie xml

Na przykładzie obiektu jak na rysunku 6, określono wymagania, które były podstawą weryfikacji a następnie przekazano je do automatycznej weryfikacji dla modelu tego budynku.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie
Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, oprogramowanie, Strona internetowa

Opis wygenerowany automatycznie
Rys. 6 Raport wg elementów, pokazuje na modelu niepoprawne elementy

PT Czytelnik może zapoznać się z tymi aplikacjami. Pierwsza z nich, do wykorzystania przez Zamawiającego/Inwestora, jest bezpłatna. Druga, niskopłatna, przeznaczona jest dla wszystkich użytkowników i dostępna do wypróbowania w wersji testowej.

Literatura cytowana w tekście

  1. BRIGITTE BLANK-LANDESHAMMER, Formalisierung von Bauvorschriften für die automatisierte Überprüfung von BIM Modellen, TU Vien, 2020
  2. Jangsik Choi, Inhan Kim, A methodology of Building Code Checking System for Building Permission based on openBIM, Hanyang Univ. 2017
  3. Francesca Noardo et al., IFC models for semi-automating common planning checks for building permits Automation in Construction, Volume 134, February 2022,
  4. C. Eastman, Jae-min Lee, Yeon-suk Jeong, Jin-kook Lee, Automatic rule-based checking of building designs, Automation in Construction, Volume 18, Issue 8, December 2009
mgr inż. arch. Hanna Pacyno
mgr inż. arch. Hanna Pacyno
Artykuły: 2