Wymiana Informacji o budynku w formacie COBIe

Andrzej Tomana

Oddanie do użytkowania nowego lub nowo wyremontowanego obiektu oznacza koniec pracy dla zespołu projektowego, wykonawców i właścicieli. Jednak dla osób odpowiedzialnych za obsługę, konserwację i zarządzanie tym obiektem praca dopiero się zaczyna. W tradycyjnym procesie ich praca zaczynała się od rozpakowania pudełek dokumentów papierowych i przepisania informacji o zasobach oraz harmonogramów konserwacji do odpowiednich systemów komputerowych.

W 2007 r. powstał dokument[1] określający wymagania w zakresie wymiany informacji dotyczących budowy i eksploatacji budynków (COBie), który zaoferował projektantom i wykonawcom nowy sposób bezpośredniego dostarczania informacji o budowanym obiekcie, a w szczególności o konserwacji i zarządzaniu zasobami. Od tej pory wymiana informacji (COBie) zyskuje na znaczeniu także ze względu na wyeliminowanie dokumentów papierowych związanych z ich tworzeniem, powielaniem, przetwarzaniem i archiwizacją.

Pliki COBie nie są przeznaczone dla użytkowników końcowych; ich konsumentami są zarządzający zarówno pracujący dla właściciela lub dzierżawcy (zarządcy nieruchomości) jak i działający dla najemców (zarządcy obiektów).

W interesie inwestora jest wymaganie od projektantów i wykonawców dostarczenia danych w standardzie COBIe.

Struktura COBIe

Jak już wiemy, format IFC służy do wymiany danych między systemami i nie nadaje się do bezpośredniego czytania przez użytkownika. W praktyce zachodzi potrzeba dostępu przez służby serwisowe do danych o poszczególnych częściach budowli (pomieszczeniach), sprzęcie i wyposażeniu, producentach, gwarancjach itp. Ustalono, że dane te są dostępne w formie arkusza kalkulacyjnego. Część danych z informacjami geometrycznymi pochodzi z pliku IFC.

Dane wprowadzone przez projektantów – obiekt, kondygnacje, przestrzenie, strefy

Do arkusza kalkulacyjnego przekazywane są dane obiektu z podziałem na kondygnacje na podstawie pliku IFC zgodnie z podziałem wprowadzonym przez projektantów.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie
Fragment COBIe – kondygnacje (floor)
Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, linia, Równolegle

Opis wygenerowany automatycznie
Fragment COBIe – w ramce klasyfikacje elementów

W trakcie modelowania projektant określa Przestrzenie (Spaces) i Strefy (Zone)

Przestrzenie są modelowane z użyciem powierzchni i wysokości (minimalna wysokość użytkowa przestrzeni), muszą mieć granicę i każda z nich musi mieć unikalny numer. Granicę mogą stanowić zarówno elementy trójwymiarowe, jak i dwuwymiarowe. Wszystkie przestrzenie, które wymagają dostępu do konserwacji zapobiegawczej powinny zostać zamodelowane. Przestrzeń jest określona przez nazwę, opis i klasyfikację (kategorię), W końcowej fazie projektu dodawany jest tag pomieszczeń, z konkretnymi nazwami/numerami pomieszczeń. Dodatkowo dla przestrzeni występują dodatkowe atrybuty określające objętość, powierzchnie podłogi, sufitu i ścian.

Strefy są określane jako zestaw przestrzeni (spaces) współdzielących określony atrybut, taki jak aktywność, dostęp czy zarządzanie. Strefy nie są modelowane; są one zasadniczo zbiorem powiązanych przestrzeni. Każda strefa wymaga co najmniej dwóch pól danych – nazwa strefy i klasyfikacja strefy (mieszkalna, komunikacyjna, strefa oświetleniowa, alarmowa, ochronna, wentylacyjna etc.). Dane te są przekazywane do arkusza COBIe. Jeśli na danym etapie pracy nie wszystkie dane zostały wypełnione – nie będą oczywiście wyeksportowane do COBIe.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie
Fragment COBIe – strefy

Sprzęt – type, component, system

Kolejny zestaw danych dostarczany przez projektanta to sprzęt zainstalowany w obiekcie, zorganizowany wg typu i komponentów zorganizowanych w systemy.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie
Fragment COBIe – komponenty

Dane wprowadzone przez Wykonawców

job – procedury potrzebne do utrzymania i obsługi obiektu, harmonogramy konserwacji zapobiegawczej, wymagania kontrolne, instrukcje rozruchu i wyłączenia (nie dotyczy to regularnych działań określonych w umowie)

resource – materiały, narzędzia i szkolenia niezbędne do konserwacji zapobiegawcze i innych zadań do wykonania,

spare – dane nt. wymiany, części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych, smarów etc.

Dane wspólne

Wypełniane są przez wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na różnym etapie prac.

Contacts – arkusz kontaktowy zawiera dane o autorze arkusza, listy producentów, dostawców gwarancji i części zamiennych,

Documents – pliki dodatkowych dokumentów,

Attributes – zawiera atrybuty któregokolwiek z poprzednio wymienionych arkuszy COBIe, np. właściwości arkuszy pomieszczenia, można tu umieścić dane na które nie było miejsca na ich umieszczenie,

Coordinate – Lokalizacja przestrzeni i komponentów

W arkuszu COBIe występuje także szereg innych danych opcjonalnych jak Impact (skutki gospodarcze, środowiskowe i społeczne na różnych etapach cyklu życia), PickLists (lista wartości dla pól referencyjnych), Issue (problemy związane z przekazaniem obiektu); pełna lista dostępna w wielu źródłowych opracowaniach na przykład[2].

Obraz zawierający zrzut ekranu, Oprogramowanie graficzne, Oprogramowanie multimedialne, oprogramowanie

Opis wygenerowany automatycznie
Elementy w pliku COBIE poprzez wtyczkę COBie Exporter mogą być wizualizowane na modelu BIM

W systemie BIMvision dostępna jest wtyczka COBie Exporter, która pozwala na export raportów z plików o rozszerzeniu IFC, IFCZIP i BVF do arkusza kalkulacyjnego Excel w standardzie Construction Operations Building Information Exchange (COBie). W przypadku wczytania do programu więcej niż jednego pliku (opcja dostępna za pomocą modułu Multifile), można wygenerować jeden scalony raport, bądź indywidualne raporty dla każdego z plików.

  1. Construction Operations Building Information Exchange (COBIE) Requirements Definition and Pilot Implementation Standard, Construction Engineering Research Laboratory U.S. Army Engineer Research and Development Center, 2007

  2. https://www.biminteroperabilitytools.com/cobieextension/help/aboutcobie.html


dr inż. Andrzej Tomana
dr inż. Andrzej Tomana

Urodzony w 1948 roku w Krakowie, jest absolwentem pierwszego kursu Teorii Konstrukcji na Wydziale Lądowym w Politechnice Krakowskiej, gdzie podjął pracę po ukończeniu studiów w 1972 roku. W roku 1981 obronił pracę doktorską na temat „Zastosowanie ścisłych elementów skończonych do optymalnego kształtowania prętowych układów drgających”. W czasie pracy w Politechnice Krakowskiej do 1994 roku uczestniczył w realizacji kilku projektów naukowo-badawczych, wśród nich można wyróżnić prace z zakresu analizy mechanicznych skutków zwarć w rozdzielniach najwyższych napięć (praca nagrodzona przez MNiSZW) oraz opracował ponad 20 publikacji naukowych z zakresu zastosowania Metody Elementów Skończonych w budownictwie oraz zastosowania Sztucznych Sieci Neuronowych do szacowania wartości nieruchomości. Wśród prac inżynierskich można wymienić m.in. analizę wpływów sejsmicznych na obudowę metra w Algerze, analizę hal wystawowych w Lipsku i kilkanaście projektów korpusów wanien elektrolitycznych z żywico-betonu (obciążenia statyczne, dynamiczne, efekty cieplne).
W 1987 roku założył firmę Datacomp, którą kieruje do dzisiaj. W firmie kieruje projektami informatycznymi związanymi z oprogramowaniem inżynierskim do analizy i wymiarowania oraz kosztorysowania. Obecnie prowadzi projekty związane z technologią BIM – BIMVision i BIMestiMate, które są oferowane na rynku globalnym. Jest autorem kilkunastu publikacji z tego zakresu, a przede wzystkim pierwszej polskiej monografii „BIM – innowacyjna technologia w budownictwie”. Jest członkiem Rady Koordynacyjnej Biur Projektów Izby Projektowania Budowlanego, PZITB, Akademii Inżynierskiej, Stowarzyszenia Klaster BIM, członkiem Biulding Smart Polska. Był kierownikiem projektu finansowanego ze środków UE „Opracowanie prototypu platformy systemowej do zarzadzania inwestycjami budowlanymi z wykorzystaniem technologii BIM” i uczestniczył w kilku projektach finansowanych z UE m.in. UrbanBIM, BIMhealthy. Obecnie w firmie jest kierownikiem zespołu badawczo-rozwojowego. Z publikacjami można zapoznać się na stronie www.bim4u.eu

Artykuły: 49