Od projektu do realizacji przy pomocy programu DDS-CAD

Co projektujemy w DDS-CAD?

W holenderskim mieście Hoorn powstaje kompleks apartamentowców TOREN. Składa się on z kilku niskich, standardowych budynków oraz jednego, 20-piętrowego budynku z apartamentami umieszczonymi na ostatnim piętrze.  W nowym kompleksie będzie znajdować się 209 luksusowych apartamentów z różnymi powierzchniami: od 70 do 136 m², 178 miejsc parkingowych, pomieszczenia na rowery oraz komórki lokatorskie.

Projekt TOREN został stworzony przez biuro architektoniczne GeO Architecten z Schagen. Za budowę odpowiada firma Scholtens Bouw Wognum, a za instalacje elektryczne Beerepoot Installatietechniek BV. Do stworzenia schematu instalacji w tym kompleksie został zaangażowany Instalator z Zwaagdijk-Oost, który uczestniczył w projekcie od samego początku – czyli od fazy przygotowawczej. „Jego obecność była dla nas niezwykle istotna, aby należycie przemyśleć wszystkie instalacje elektryczne w projekcie”, mówi Jesper Kruis, Work Planner / Draftsman w Beerepoot Installatietechniek BV. „Przy projekcie instalacji trzeba było uwzględnić centralne oświetlenie, oświetlenie terenu kompleksu,  oświetlenia garażowe, oświetlenie awaryjne oraz kontroli dostępu, instalację domofonową, instalację alarmu przeciwpożarowego i urządzeń dla stacji ładowania. Ponadto w tym projekcie zajmujemy się również instalacjami elektronicznymi w domach, od szafy licznikowej po gniazda i punkty oświetleniowe, gdzie każdy mieszkaniec może spełnić swoje osobiste życzenia. Warto również wspomnieć o panelach słonecznych zainstalowanych na dachu, które będą zaopatrywać znaczną cześć lokali w energię elektryczną”.

dds cad hoorn 2

Proces wdrażania BIM

Projekt został szczegółowo opracowany w technologii BIM zgodnie z wymaganiami klienta Scholtens Groep oraz wykonawcy Scholtens Bouw. Niewątpliwą zaletą zastosowania BIM jest to, iż wszystkie konflikty, kolizje w projekcie można rozwiązać we wczesnym etapie realizacji. W komunikacji między poszczególnymi branżami oraz w sprawnym wdrażaniu projektu pomaga  BIMcollab BFC Manager.

dds cad hoorn 3

Projekt instalacji elektrycznej jest dodany do modelu architekta. Instalacja została wykonana w  porozumieniu z przyszłymi właścicielami poszczególnych nieruchomości. Opracowane modele są udostępniane za pośrednictwem plików IFC wykonawcy budowlanemu, który nadzoruje BIM, sprawdza wszystkie modele, przeprowadza kontrole kolizji i przetwarza wszelkie zmiany. Przy takim podejściu, w trakcie realizacji projektu biuro architektoniczne jest w stanie samo wygenerować rysunki 2D z modelu BIM do użytku budowlanego, a także pliki PDF 2D dla kontrahentów i różnego rodzaju nabywców.

Skoncentruj się na technologii instalacji

Kompleks TOREN to pierwszy projekt realizowany przez Beerepoot Installatietechniek BV przy pomocy oprogramowania DDS-CAD firmy Data Design System. „Kiedyś pracowaliśmy z Revit, ale ze względów finansowych szukaliśmy odpowiedniej alternatywy” – mówi Kruis. „Oprogramowanie DDS-CAD daje nam ogromne korzyści. Podczas gdy Revit koncentruje się przede wszystkim na budowie, DDS-CAD koncentruje się przede wszystkim na technologii instalacji”, kontynuuje swoją wypowiedź Kruis.  „W DDS-CAD możemy łatwo tworzyć kombinacje różnych przełączników. Informacje podstawowe np.:  w której grupie znajduje się gniazdko elektryczne – zostały starannie rozważone. Ponadto układy grup można łatwo dostosować przy zmianie instalacji. Podczas modelowania możemy rysować wszystkie wpuszczone w ściany puszki elektryczne i gniazdka.  Wszystkie te  funkcje przekonały nas do DDS’a”.

dds cad hoorn 4

Powyżej opisany przykład jest jedną z wielu realizacji, które powstają przy wykorzystaniu DDS-CAD. Nowa wersja programu określona numerem „15” będzie niebawem dostępna w sprzedaży. Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji dotyczących programu, które systematycznie zamieszczamy na stronie internetowej dds-cad.pl. Warto również sprawdzić nowe rozwiązania oraz funkcjonalności programu poprzez pobranie wersji demo. W razie pojawienia się pytań lub problemów związanych z obsługą DDS-CAD służymy pomocą: biuro@dds-cad.pl.

Dominika Kowalczyk
Specjalista ds. sprzedaży DDS-CAD

Datacomp IT Sp. z o.o.
Datacomp IT Sp. z o.o.
Artykuły: 13