BricsCAD – członkiem rodziny BIM

Pod koniec października w Londynie, na corocznym spotkaniu BricsCADa zaprezentowano nowe rozwiązania systemu, który dotąd był kojarzony głównie z projektowaniem 2D/3D. Pokazano dojrzałe propozycje uwzględniające najnowsze trendy w projektowaniu, w tym BIM. W tekście znajdziecie krótki opis możliwości zarówno platformy 2D jak i 3D oraz BIM. Z inicjatywy kierownictwa Izby przygotowano ofertę specjalną dla firm członkowskich na zakup oprogramowania. Podobne akcje będą kontynuowane.

Na rynku systemów CAD 2D nastąpiło w ostatnim okresie kilka zmian, które skłoniły wielu użytkowników, a także producentów oprogramowania do wyboru nowej platformy CAD. Istotne zmiany w polityce sprzedażowej oraz w sposobie licencjonowania wprowadził Autodesk, co niekorzystnie odbiło się na wynikach jego sprzedaży.Przykładem firmy, która zmieniła oprogramowanie CAD właśnie przez wymienione powyżej zmiany jest grupa HEXAGON PPM dawniej INTERGRAPH – duży producent oprogramowania inżynierskiego dla budownictwa i przemysłu. Hexagon pracował dotąd na platformie AutoCAD, a obecnie korzysta z programu stworzonego przez firmę Bricsys – BricsCAD. Hexagon na tyle uwierzył w program BricsCAD, że włączył go do portfolio swoich produktów.

HEXAGON wraz z innymi najmocniejszymi producentami systemów CAD takimi jak Bentley, czy Nemetschek wspiera inicjatywę ODA – Open Design Alliance, organizację która rozwija istniejące formaty CAD np. DWG i DGN. W październiku 2018 roku ODA rozpoczęło prace nad IFC i jego konwersją do DWG. Ten kierunek prac ma wspierać interoperacyjność oprogramowania. Wśród narzędzi 2D/3D i BIM to właśnie BricsCAD ma szanse zastąpić dotychczasowe wiodące systemy o czym świadczy między innymi jego wzrost sprzedaży.

BricsCAD oferowany jest w trzech wersjach, które różnią się funkcjonalnością i ceną – Classic, Pro, Platinium. Poniżej kilka informacji o każdej z wersji.

BricsCAD Classic daje możliwość projektowania 2D oraz przeglądania modeli 3D. Program posiada wszystkie znane funkcje z innych systemów CAD. Dodatkowo program wyposażony został w kursor Quad, który w znacznym stopniu usprawnia proces projektowania, a przy tym jest bardzo łatwy do skonfigurowania. BricsCAD Classic przeznaczony jest dla architektów i projektantów instalacji poruszających się w rysunku płaskim. Program znakomicie nadaje się na budowę lub do biur i urzędów gdzie dostarczane są rysunki DWG w wersji elektronicznej, a praca nad nimi ogranicza się do ich przeglądania, pomiarów czy wprowadzania aktualizacji.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie: 

BricsCAD PRO daje możliwość projektowania 2D i modelowania 3D. Posiada wszystkie funkcje z BricsCAD Classic oraz polecenia umożliwiające tworzenie oraz edytowanie modeli 3D, co sprawia, że 3D staje się bardziej przystępne. Tworzenie modeli z dużą dokładnością, czy edytowanie brył jest proste, a przygotowane menu z dostępnymi poleceniami jest bardzo przejrzyste i intuicyjne. Ta wersja programu jest głównie przeznaczona dla architektów i projektantów instalacji zajmujących się modelowaniem 3D oraz przygotowujących podstawowe wizualizacje.

BricsCAD PRO umożliwia instalację dodatkowych aplikacji tzw. nakładek ułatwiających proces projektowania np. Ventpack, Plateja i inne. Więcej na stronie:

BricsCAD Platinium to najbardziej zaawansowane narzędzie do projektowania 2D oraz modelowania 3D oparte na rysunkach DWG, zarówno MCAD jak i BIM. Szczegółowy opis możliwości wersji jest dostępny na stronie:

BricsCAD BIM to rozszerzenie funkcjonalności BricsCAD Platinum, dające możliwość tworzenia i zarządzania projektami budynków i infrastruktury znacznie szybciej i bardziej ekonomicznie niż z tradycyjnym programami CAD. Dzięki BricsCAD BIM można przejść przez wszystkie etapy projektu, bez konieczności zakupu dodatkowego oprogramowania! Więcej na stronie:

Licencjonowanie
BricsCAD jest dostępny w licencji wieczystej, sieciowej, czasowej oraz darmowej licencji akademickiej. https://projektowaniecad.com.pl/oferta/bricscad/licencjonowanie/

Wypróbuj! Istnieje możliwość instalacji wersji DEMO
i sprawdzenia możliwości wszystkich modułów

Datacomp IT Sp. z o.o.
Datacomp IT Sp. z o.o.
Artykuły: 13