Wytyczne budowy poprawnego modelu 4D, 5D BIM

Aby odpowiedzieć na pytanie o poprawność modelu dla potrzeb 4D i 5D, zwróciłem się do kilku specjalistów z zakresu ekonomiki kosztów, którzy wykorzystują BIM w swojej praktyce. Chciałbym podziękować w tym miejscu inż. Piotrowi Widakowi, za konstruktywne uwagi. Część uwag opublikował on na swoim blogu (inż. Piotr Widak https://piotrwidak.blogspot.com/.

Okazuje się, że modele BIM na potrzeby kosztorysowania powinny spełniać wiele warunków, które dla innych branż są niekiedy mało istotne. Dla kosztorysanta mającego do opracowania kosztorys złożony z wielu tysięcy pozycji jest to zaś sprawa fundamentalna. Model nie spełniający poniższych wymagań może się okazać w praktyce niemal bezużyteczny.

  1. Model IFC do kosztorysu powinien być jednym modelem sfederowanym

Ten warunek dotyczy wymagania aby kosztorysant otrzymał jeden plik, a nie tyle modeli ile branż (architektura, konstrukcja, drogi, instalacja wod–kan, instalacja wentylacji, instalacja klimatyzacji, instalacja KD, ..itd.).

Model sfederowany powinien być sprawdzony w zakresie kolizji pomiędzy branżami. Tym samym przedmiar opracowany w oparciu o modele rożnych branż powinien uwzględniać w szczególności otwory/przebicia dla instalacji, podkonstrukcje pod elementy instalacyjne, pomosty techniczne dla elementów instalacyjnych itp.

Główną przeszkodą w poprawnej integracji modeli pochodzących od projektantów branżowych jest niezgodność układów współrzędnych modeli składowych; przed integracją należałoby doprowadzić do takiej zgodności.

  1. W modelu wszystkie elementy powinny być prawidłowo przypisane do konkretnej, właściwej kondygnacji.
elementy-kondygnacje-całość

W pierwszej części obrazka model z czytelnym podziałem na kondygnacje, na kolejnej części przykład z nieprawidłowym przypisaniem elementów do kondygnacji; na czerwono zaznaczono element przypisany nieprawidłowo do pierwszej kondygnacji, stanowiący część konstrukcji innej kondygnacji. Błędy te mogłyby być naprawiane w aplikacjach do kosztorysowania, jednakże należy wziąć pod uwagę, że wówczas utracona będzie zgodność modelu projektowego z kosztorysowym.

  1. W modelu powinny być poprawnie zdefiniowane typy elementów i obiektów (w revicie rodziny projektowe)

Poprawnie wprowadzone przez projektanta właściwości elementów, w szczególności te które są związane z przedmiarem. Oprócz podstawowych danych tj. geometria, kondygnacja, materiał powinny być zdefiniowane na etapie projektu inne parametry np. kolor, numer katalogowy, odporność ogniowa i ew. jeśli dopuszczalne – nazwa producenta. Zakres danych i poziom szczegółowości powinien zostać określony w Planie Wykonania (BEP -BIM Execution Plan).

  1. Nazwy typów powinny być jednoznaczne

Na rysunku [1]zamieszczony jest fragment danych odczytanych przez system kosztorysowy (część ujętą w ramkę powiększono poniżej). Widzimy, że projektant nadał tę samą nazwę dla różnych elementów, co wprowadza zamieszanie i wymaga ingerencji (korekty) ze strony kosztorysanta.

  1. Dokładność modelu.

W zależności od wymaganej dokładności przedmiaru (wycena szacunkowa, kosztorys szczegółowy) model winien uwzględniać właściwe dostosowanie poziomu szczegółowości. Poziomy szczegółowości w zakresie geometrii i informacji niegeometrycznej powinny być określone w Planie Wykonania (BEP -BIM Execution Plan).

  1. Elementy w modelu powinny być prawidłowo połączone, na przykład poprzez właściwe użycie priorytetów, czyli parametrów decydujących o przecięciu elementów. Dotyczy to głównie połączeń warstw w elementach warstwowych.
  2. Poprawnie wyeksportowany plik IFC,

Systemy CAD/BIM umożliwiają dokonanie zapisu pliku natywnego do IFC z wieloma parametrami określającymi zakres danych. W zależności od używanego systemu należy zadbać, aby zakres danych eksportowanych do IFC uwzględniał potrzebne dane. Przykładem mogą być dane dotyczące Objętości, których Revit w przypadku ścian osłonowych nie podaje w standardzie eksportu[2].

Dla każdego z systemów projektowania winny być podane opcje eksportu do IFC umożliwiające zapis wszystkich danych istotnych dla procesu kalkulacji.

Rekomenduje się, aby powyższe ustalenia znalazły się w ustaleniach dotyczących zasad poprawnego modelowania. Brak tych zasad powoduje, że nakład pracy przy opracowaniu kosztorysu i harmonogramu wzrasta wielokrotnie.

  1. https://piotrwidak.blogspot.com/

  2. https://blubim.pl/eksport-danych-z-zestawienia-autodesk-revit-do-formatu-ifc/


dr inż. Andrzej Tomana
dr inż. Andrzej Tomana

Urodzony w 1948 roku w Krakowie, jest absolwentem pierwszego kursu Teorii Konstrukcji na Wydziale Lądowym w Politechnice Krakowskiej, gdzie podjął pracę po ukończeniu studiów w 1972 roku. W roku 1981 obronił pracę doktorską na temat „Zastosowanie ścisłych elementów skończonych do optymalnego kształtowania prętowych układów drgających”. W czasie pracy w Politechnice Krakowskiej do 1994 roku uczestniczył w realizacji kilku projektów naukowo-badawczych, wśród nich można wyróżnić prace z zakresu analizy mechanicznych skutków zwarć w rozdzielniach najwyższych napięć (praca nagrodzona przez MNiSZW) oraz opracował ponad 20 publikacji naukowych z zakresu zastosowania Metody Elementów Skończonych w budownictwie oraz zastosowania Sztucznych Sieci Neuronowych do szacowania wartości nieruchomości. Wśród prac inżynierskich można wymienić m.in. analizę wpływów sejsmicznych na obudowę metra w Algerze, analizę hal wystawowych w Lipsku i kilkanaście projektów korpusów wanien elektrolitycznych z żywico-betonu (obciążenia statyczne, dynamiczne, efekty cieplne).
W 1987 roku założył firmę Datacomp, którą kieruje do dzisiaj. W firmie kieruje projektami informatycznymi związanymi z oprogramowaniem inżynierskim do analizy i wymiarowania oraz kosztorysowania. Obecnie prowadzi projekty związane z technologią BIM – BIMVision i BIMestiMate, które są oferowane na rynku globalnym. Jest autorem kilkunastu publikacji z tego zakresu, a przede wzystkim pierwszej polskiej monografii „BIM – innowacyjna technologia w budownictwie”. Jest członkiem Rady Koordynacyjnej Biur Projektów Izby Projektowania Budowlanego, PZITB, Akademii Inżynierskiej, Stowarzyszenia Klaster BIM, członkiem Biulding Smart Polska. Był kierownikiem projektu finansowanego ze środków UE „Opracowanie prototypu platformy systemowej do zarzadzania inwestycjami budowlanymi z wykorzystaniem technologii BIM” i uczestniczył w kilku projektach finansowanych z UE m.in. UrbanBIM, BIMhealthy. Obecnie w firmie jest kierownikiem zespołu badawczo-rozwojowego. Z publikacjami można zapoznać się na stronie www.bim4u.eu

Artykuły: 49